Citiem zāļu skapītī stāv trīs lietas. Te par trīs lietām, kas mani satrauca, uzrunāja, kaitināja, un par ko es labprāt būtu zinājusi iepriekš, par ģimenes pieaugumu domājot.
1. Deklarētā dzīvesvieta
Arī tad, ja jauns ģimenes loceklis plānā ir tālākā nākotnē, ir vērts apdomāt to, kur deklarēt savu dzīvesvietu. Kāpēc tas ir svarīgi? Jo, kā visi zinām, bērni ir ekonomiski neizdevīgi (tā vismaz visi runā) un papildus naudiņa nenāk par ļaunu. Ir pašvaldības, kas savā teritorijā deklarētajiem vecākiem maksā vēl papildus arī pašvaldības bērna piedzimšanas pabalstu, un, ja Tava reālā dzīvesvieta atšķiras no deklarētās - vērts pārbaudīt pašvaldības saistošajos noteikumos, kur tad izdevīgāk būt deklarētam.
Mans piemērs - visu laiku biju deklarējusies savā dzimtajā Vaidavas pagastā, kas tagad Kocēnu novads. Ar nodomu arī nekur citur nedeklarējos, dzimtā novada patriote būdama, un vēloties, lai no maniem nodokļiem pagastam kāds labums tiek. Cik dziļa bija mana vilšanās, kad grūtniecības laikā sāku pētīt Kocēnu novada saistošos noteikumus un atklāju, ka materiāls atbalsts bērna piedzimšanas gadījumā ir dāvanu karte akurāt Ls 20.00 vērtībā. Savukārt Ulda dzimtajā Ķeguma novadā tāda veida pabalsta vispār nav. Ja laikus būtu padomājusi un papētījusi, būtu deklarējusies Rīgā tad, kad uz šejieni pārvācāmies un būtu saņēmusi bērna piedzimšanas pabalstu Ls 100.00. Un tad vēl brīnās, ka jauni cilvēki laukos nepaliek. Nepietiek, mīļie, ar pabalstiem malkas iegādei un pabalstiem ārkārtas miršanas gadījumā. Miroņi jums nodokļus nemaksās. Arī es tagad savus nodokļus maksāšu Rīgai.
Vēl viens svarīgs iemesls pareizai deklarētajai dzīvesvietai - bērnudārza rinda. Jo, ja dzīvo Rīgā, vai kaut vai Valmierā, bērnudārza rinda ir lieta, kas jāņem vērā. Un tiem, kas pašvaldībā deklarējušies, rindā ir priekšroka. Kas gan ne vienmēr vietu bērnu dārzā garantē. Vismaz Rīgas gadījumā :)
2. Jautājumi, komentāri, atsauksmes?
Šī sadaļa, savukārt, jau attiecas uz brīdi, kad bērns vairs nav tikai plānā, bet ir jau procesā, un par to tiek informēta apkārtējā sabiedrība. Vismaz topošajai mātei (jo tēviem jau vieglāk to noslēpt) noteikti būs jāsaskaras ar sekojošiem jautājumiem, kam iepriekš jau der sevi sagatvot:
1) Nu un kur tad dzemdēsi?
2) Un kā tad būs vārdiņš?
3) Kā arī gadījumā, ja attiecības nav oficiāli noformētas - Un kad tad būs kāzas? (Vientuļajām topošajām māmiņām gan jau šajā vietā ir vēl kādi pāris nepatīkami jautājumi).
Protams, būs arī vēl daudzi citi jautājumi, bet šie ir tie, kas mani paspēja visvairāk nokaitināt, droši vien tādēļ, ka uz pirmajiem diviem jautājumiem skaidras atbildes nebija ilgi, bet trešajā atbilde bija noliedzoša - nē, kāzu nebūs (manā gadījumā grūtniecības iestāšanās pavisam noteikti nokorelēja ar lielāku patiku pret laulības institūciju).
3. Dakterīši
Savā iepriekšējā bloga ierakstā jau pieskāros jautājumam par grūtniecības aprūpi. Taču šobrīd par to, ko jums dīvainā kārtā nepastāstīs nevienos pirmsdzemdību kursos un par ko diez ko nerunā arī vecāku portālos - jaundzimušajam ir jāsameklē ģimenes ārsts. Un viņš ir jāsameklē PIRMS dzimšanas, jo ārsta vārds un kontakti būs jāuzrāda Dzemdību namā. Šo info jau atkal var atrast tikai Veselības ministrijas mājas lapā:
Jaunajai māmiņai ir jāiesniedz rakstisks apliecinājums slimnīcā no ģimenes ārsta vai pediatra, kurš ir apņēmies rūpēties par bērniņu pēc tā izrakstīšanas no dzemdību nodaļas tam ārstam, kurš novēro grūtniecību, proti, savam ginekologam. Šim rakstiskajam apliecinājumam ir jāietver informācija par ģimenes ārsta vai pediatra kontakttālruni un ārstniecības iestādes juridisko adresi. Ārsts, kurš nodrošina grūtniecības uzraudzību, nodod šo informāciju ārstniecības iestādei, kurā esat izvēlējušies laist bērniņu pasaulē. Bērna vecākiem ir tiesības izvēlēties sev tīkamu ģimenes ārstu vai pediatru bērniņa aprūpei, taču iesakām izvēloties ņemt vērā ārsta darbības teritoriju un to, vai viņš ir līgumattiecībās ar valsti, lai mazulim būtu iespēja saņemt valsts apmaksāto veselības aprūpi. Arī informāciju par to, kurš ārsts būtu vispieejamākais bērnam, var iegūt Nacionālajā veselības dienestā pa bezmaksas informatīvo tālruni: 80001234.
Bet par grūtniecības aprūpi runājot, ir vērts padomāt par to, vai nepieciešamības gadījumā speciālists, pie kura esat uzskaitē, būs sasniedzams arī pēc dzemdībām. Atkal mans piemērs iz dzīves - uzskaitē biju pie savas ginekoloģes Valmierā, savukārt, visa dzīve šobrīd norit Rīgā. Ja grūtniecības laikā uz ikmēneša pārbaudēm un analīzēm mierīgi izbraukāju, tad nemaz viss tik mierīgi es nesajutos divas nedēļas pēc dzemdībām, kad sākās veselības problēmas, kurām noteikti bija nepieciešama ginekologa konsultācija un sonogrāfija. Mana daktere ir Valmierā, es Rīgā ar 2 nedēļas vecu zīdani, paaugstinātu temperatūru, bez personiskā transporta, un ārā temperatūra ir ap mīnus 20 grādiem. Ko es darīju? Vispirms izmantoju savus darba kontaktus, tad privātās medicīnas pakalpojumus, un visbeidzot darba kontaktus komplektā ar privātās medicīnas pakalpojumiem. Un par to es samaksāju gana daudz. Daudz, daudz lētāk būtu, ja es varētu piezvanīt savai dakterei un tikt pie viņas uz vizīti. Bet pieredze maksā naudu.
3 komentāri:
tehniska kļūme iepriekš.
Tu taču mazo arī piedeklarēji Rīgā? jo lai arī rindas lielas, no pusotra gada vecuma (iepriekš esot gadu deklarēts Rīgā) Aleksis varēs pretendēt uz RD līdzmaksājumu privātajam bērnudārzam (93 lati mēnesi), kad tomēr sanāks mazāk nekā algot auklīti. un privātajos dārziņos vienmēr būs mazāk bērnu :)
Nu tas gan :) šo es saglabāju kā rezerves variantu :)
Ierakstīt komentāru