Tā nu sanāca, ka 2013. gada sākumā, pateicoties atradumam tviterī, uzgāju goodreads.com portālu. Tā kā visu mūžu esmu bijusi cilvēks, kam lasīšana ir viena no mīļākajām darbībām, vienmēr arī ir gribējies piefiksēt, cik un ko tad es izlasu. Šad un tad gadījies, kas paņemu bibliotēkā grāmatu, sāku lasīt, un pēc kāda brīža saprotu, ka esmu to jau kaut kad lasījusi.
Tagad goodreads.com šo fiksēšanu ir iespējams veikt ātri un ērti, var redzēt citu lasītāju viedokļus, grāmatu novērtējumus un vēl citas noderīgas lietas.
Ir arī tāda lieta "Reading Challenge" - gada sākumā tu uzliec mērķi, cik grāmatas plāno izlasīt, un attiecīgi vari sekot līdzi savam progresam.
Atskatoties uz savu 2013. gada "Reading Challenge" jāsaka, ka diemžēl mērķi nesasniedzu - biju divas grāmatas par īsu. Mērķis bija uzlikts 34 grāmatas, sanāca 32. Principā diezgan nožēlojams skaits kārtīgam lasītājam, bet nu šobrīd mans attaisnojums ir mazs bērns, māja un darbs. Diemžēl lasīšanai neatliek tik daudz laika kā sirds un prāts kāro.
Vēl pie vainas manam nesasniegtajam mērķiem ir tendence lasīt biezas grāmatas. Diemžēl simtlapīšus mēdzu neuzskatīt par kārtīgu grāmatu, kuru vispār vērts sākt lasīt. Gandrīz pie lasītajām grāmatām negribēju likt Lāksonenas "Kad gos smei", jo tā jau tikai dzeja, to jau tā kārtīgi nelasa.... Bet šajā gadā plānoju laboties un pievērsties plānāku grāmatu lasīšanai.
Vēl par tendencem - 2013. gadā biju kritusi uz somu rakstniekiem un Filipu Gregoriju. 4 somu autoru grāmatas (piekto pabeidzu jau 2014. gadā...) un 3 Filipas Gregorijas gara darbi. Turklāt 10 no 32 grāmatām izlasīju angļu valodā, kas arī procesu palēnināja. 2014. gadā plānoju vairāk pievērsties latviešu mūsdienu lieteratūrai, kā arī pamēģināt lasīt krieviski.
Visi līdzīgu bloga ierakstu autori mēdz likt savas TOP grāmatas. Vai tad es knapāka. Te arī mans TOP 3:
3. Mitoloģija mūsdienās. Dievi ir dzīvi, lai ko jūs par viņiem nedomātu. Pat, un jo īpaši, Amerikā. Salasījos, un pat sāka likties vai tik es kādam dieviņam neesmu kaut ko ieriebusi tieši šajā brīdī. Bet varbūt vienkārši jānoliek tasīte piena uz sliekšņa.
2. Te nu ir tie somi. Karš, kaisle un reproduktīvā veselība. Un ļoti interesants vietējā dialekta atveidojums latviešu valodā. Iedevu palasīties arī savai mīļālajai ginekoloģei, arī viņai patika, tikai ar iebildi, ka stangas pie 4 cm atvēruma nevar uzlikt :)
1. Viennozīmīgi labākā lasītā grāmata šajā gadā. Izlasīju vienā (nu labi, divos) vakaros, bet nelaida mani vaļā vēl vairākas nedēļas. Ļoti spēcīga. Ir brīži, kad veikalā, pērkot baltmaizi, joprojām domāju par šo grāmatu.
Un vēl divas kategorijas:
Labākais 2013.gadā lasītais no latviešu autoriem:
Ilgi taisījos, un beidzot tiku pie šīs grāmatas. Ķēros klāt Ziemassvētku brīvdienās un iegrimu dziļi. Lai arī biju gaidījusi kaut ko nedaudz citu, grāmata ļoti uzrunāja. Tai vajadzētu būt obligātajai literatūrai, runājot par II pasaules karu Latvijā. Pēc šīs grāmatas izlasīšana staigāt pa Vīlandes ielu ir kļuvis savādāk.
Un visbeidzot - labākā 2013. gadā lasītā dzeja:
Lai arī Lāksonenai nebija konkurentu, jo citu, jaunu dzeju 2013. gadā nelasīju, tā ir ļoti laba dzeja. Visu cieņu G.Godiņa tulkojumam un somu valodas izloksnes pārnesumam latviešu izloksnē.
Arī šī bija ļoti gribēta grāmata, ko beigās ar lielu baudu izlasīju guļot vannā.
Nu tad aiziet. 2014. gadā challenge izlasīt 40 grāmatas. Nupat sakārtoju arī grāmatplauktu, izlasīju priekšplānā vēl nelasītās grāmatas. Kāds desmits sanāca.